Intellian i4 US Marine Satellite TV System with 45cm (17.7 inch) Reflector & All-Americas LNB (B4-409AA)
In stock
- BRAND:
- INTELLIAN
- MODEL:
- i4
- PART #:
- B4-409AA
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Intellian-i4-System-B3-401S
The Intellian i4 Marine Satellite TV System with 45cm (17.7 inch) Reflector & All-Americas LNB (B4-409AA) is a high-performance satellite TV system designed for boats and yachts. It offers a reliable and efficient way to enjoy your favorite TV programs while at sea.
Key Features:
- Compact Design: Sleek and stylish design with a small footprint.
- High-Performance Antenna: Provides excellent signal reception and picture quality.
- Multi-Satellite Interface Module (MIM): Enables seamless switching between satellites for Dish Network and Bell TV.
- HD and SD Programming: Supports both high-definition and standard-definition programming.
- Easy Installation and Operation: Simple to install and use.
Benefits:
- Enjoy TV at Sea: Watch your favorite TV shows and movies while cruising.
- Enhanced Entertainment: Improve your onboard entertainment experience.
- Reliable Reception: Ensures stable signal reception, even in challenging marine environments.
Specifications
| SHIPS FROM | IRVINE, CA (USA), SEOUL (SOUTH KOREA), ROTTERDAM (NETHERLANDS) |
|---|---|
| MODEL | i4 |
| PART # | B4-409AA |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE TV |
| USAGE AREA | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| BRAND | INTELLIAN |
| NETWORK | BELL TV, DIRECTV, DISH NETWORK |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 45 cm (17.7 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREQUENCY | Ku BAND |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC |
| WEIGHT | 11,6 kg (25,5 lb) |
| RADOME HEIGHT | 54 cm (21.2 inch) |
| RADOME DIAMETER | 50 cm (19.7 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-band: 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | RHCP / LHCP, VERTICAL / HORIZONTAL |
| MINIMUM EIRP | 48 dBW |
| AZIMUTH RANGE | 680º |
| ELEVATION RANGE | 0° ~ 90° |
| SHIP'S MOTION | Roll ±25º, Pitch ±15º |
| ROLL & PITCH RESPONSE RATE | 50º / sec |
| TURNING RATE | 50º / sec |
| VESSEL SIZE | 35 - 60 FEET |
| RF OUTPUT | DUAL / QUAD OUTPUT |
Feature
Intellian i4 System Features
- Automatic Satellite Search and Identification Function
- 2-axis Stabilization provides high speed tracking
High Performance Antenna
- 45 cm (17.7 in) diameter parabolic antenna for receiving the Ku-band satellite signals
- Circular or linear polarization depending on region and LNB selected
- Built-in HD module for Ku-band HD TV reception
Intellian’s Patented Quick&Quiet℠ Technology (iQ²)
- iQ² Technology allows you to tune in quickly, maintain a solid signal lock, and enjoy your favorite TV programming in quiet comfort
- The Wide Range Search (WRS) Algorithm delivers the fastest signal acquisition available anywhere
- Dynamic Beam Tilting (DBT) technology uses intelligent, real-time beam analysis to ensure superior signal quality while eliminating intrusive background noise experienced with conventional antennas
Antenna Control Unit
- Intuitive controls with a digital information display on the ACU
- Wireless automated updates and diagnostics via Aptus PC and Aptus Mobile
- DC Out Port for easy power supply to the Intellian MIM or the Shaw Decoder Module
Multiple Receiver Capability
- Multiple receivers and TVs can be connected using a Multi-Switch or the Intellian MIM (Multi-Satellite Interface Module)
- Using the MIM a master receiver can be selected to control the target satellite
- In North America, when using Dish or Bell TV, a MIM is required, enabling automatic satellite switching from your remote control just like you do at home
Built-in GPS and NMEA 0183 Interface
- The i3 includes a built-in GPS inside the Antenna Unit for faster signal acquisition
- The ship's GPS can also be connected through the NMEA 0183 port on the rear panel of the ACU
Stylish Radome Profile Size
- 50cm (19.7 inch) antenna radome diameter
- Antenna weighs less than 11.6 kg (25.5 pounds)
Three Year Global Warranty
- Industry leading 3-year parts and workmanship guarantee with a 2-year labor warranty for all antenna systems, ensuring peace of mind with your hardware investment
What's included
Whats Included
All Satellite Systems include the following parts as standard
- Antenna & Radome 45 cm (18 inch) Reflector & LNB
- ACU (Antenna Control Unit)
- PC Controller Program (Software CD included)
- Installation & Operation Manual
- Installation Template
- Quick Installation Guide
Installation Kit
- ACU Table Mounting Bracket × 2EA
- 15 m (49) ft × 1EA Antenna-ACU RG6 Coaxial Cable
- 3 m (10 ft) × 1EA ACU-IRD RG6 Coaxial Cable
- 10 m (33 ft) × 1EA DC Power Cable
- 1.8 m (6 ft) × 1EA PC Serial Cable
- Connectors & Screws
Intellian i4 Coverage Maps





