Iridium Edge™
In stock
- BRAND:
- IRIDIUM
- MODEL:
- EDGE
- PART #:
- EDGE1601
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-Edge-SBD-Modem
The Iridium Edge™ is a cutting-edge, compact satellite communication device designed to connect your IoT devices to the global Iridium satellite network. With its robust design and reliable connectivity, the Iridium Edge™ empowers you to monitor and control your assets in the most remote and challenging environments. This versatile device offers a range of features, including customizable messaging, data transfer, and GPS tracking, making it the ideal solution for a wide range of applications, from remote asset tracking to environmental monitoring.
Specifications
| MODEL | EDGE |
|---|---|
| PART # | EDGE1601 |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE M2M |
| USAGE AREA | 100% GLOBAL |
| BRAND | IRIDIUM |
| NETWORK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM SBD |
| USE TYPE | FIXED, MARITIME, VEHICULAR |
| OPERATING TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| INGRESS PROTECTION | IP 67 |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| APPLICATIONS | ASSET TRACKING, ENVIRONMENT & SAFETY MONITORING, FLEET MANAGEMENT, REMOTE AUTOMATION & CONTROL |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC |
| CONSTELLATION | 66 SATELLITES |
| LENGTH | 130 mm (5.11") |
| WIDTH | 80 mm (3.15") |
| DEPTH | 30 mm (1.18") |
| WEIGHT | 330 grams (11.64 oz) |
Feature
Network:
- Message Size: 240 bytes (Receive), 370 bytes (Transmit)
- Frequency: 1616 – 1626.5 MHz
Mechanical:
- Dimensions: 130 mm (L) x 80 mm (W) x 30 mm (H)
- Ingress Protection: IP 67
- Side and bottom cable exits
Environmental:
- Operating temperature range: -40C to 85C
- Storage temperature range: -40C to 85C
Interfaces:
- RS232 AT command interface
- On/Off control lines
Power:
- Power Supply ( 9-32V), SAE J1455 Load dump protected
- Reverse Polarity Protection
- Maximum Power: 1.6W (peak for short transmit burst)
- Low Power Modes: < 100uA
Certifications:
- Iridium® satellite network certification
- FCC, IC, CE, Australia approvals
- RoHS compliant
Iridium Global Coverage Map

Iridium is the only provider of truly global satellite voice and data solutions with complete coverage of the earth (including oceans, airways and Polar Regions). Iridium phones deliver essential communications services to and from remote areas where no other form of communication is available.