Iridium 9603N SBD Transceiver (SBDN9603E)
In stock
- BRAND:
- IRIDIUM
- MODEL:
- 9603N
- PART #:
- SBDN9603E
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-9603N-SBD-Transceiver
- Buy 5 for US$197.01 each and save 1%
- Buy 20 for US$195.02 each and save 2%
- Buy 50 for US$193.03 each and save 3%
- Buy 100 for US$189.05 each and save 5%
The Iridium 9603N SBD Transceiver is a compact and rugged satellite communication device designed for reliable, global connectivity in the most demanding environments. This powerful device offers seamless Short Burst Data (SBD) communication, enabling you to send and receive critical data and messages, even in remote and challenging locations. With its long battery life, durable design, and easy-to-use interface, the Iridium 9603N is the ideal solution for a wide range of applications, including remote asset tracking, environmental monitoring, and emergency response.
Specifications
| MODEL | 9603N |
|---|---|
| PART # | SBDN9603E |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE M2M |
| USAGE AREA | 100% GLOBAL |
| BRAND | IRIDIUM |
| NETWORK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM SBD |
| USE TYPE | MARITIME, VEHICULAR |
| POWER REQUIREMENTS | +5 V +/- 0.5 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| APPLICATIONS | ENVIRONMENT & SAFETY MONITORING, FLEET MANAGEMENT, PERSONNEL & ASSET TRACKING, REMOTE AUTOMATION & CONTROL |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC |
| CONSTELLATION | 66 SATELLITES |
| LENGTH | 31.5 mm |
| WIDTH | 29.6 mm |
| DEPTH | 8.1 mm |
| WEIGHT | 11.4 gr |
Feature
Features
- Single header connector for Power & On/Off Control
- RS232 Interface (Simple AT command interface)
- Network Available
- Light weight (11.4 grams)
- Small single board transceiver (34.5mm X 29.6mm X 8.1mm)
- Iridium Short Burst Data service
- Mobile originated messages up to 340 bytes
- Mobile terminated messages up to 270 bytes
- Low, uniform global latency (less than 1 minute)
- Coverage in areas not serviced by cellular
Iridium Global Coverage Map

Iridium is the only provider of truly global satellite voice and data solutions with complete coverage of the earth (including oceans, airways and Polar Regions). Iridium phones deliver essential communications services to and from remote areas where no other form of communication is available.