Iridium 9602N SBD Transceiver (4629A-9603N)
In stock
- BRAND:
- IRIDIUM
- MODEL:
- 9602N
- PART #:
- 4629A-9603N
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-9602-SBD-Transceiver
- Buy 5 for US$244.99 each and save 2%
- Buy 10 for US$242.49 each and save 3%
- Buy 20 for US$237.49 each and save 5%
- Buy 50 for US$232.49 each and save 7%
- Buy 100 for US$224.99 each and save 10%
The Iridium 9602N SBD Transceiver (4629A-9603N) is a compact and rugged satellite communication device designed for reliable short burst data (SBD) transmission. It provides global coverage, enabling seamless connectivity even in the most remote locations where terrestrial networks are unavailable. Ideal for applications such as asset tracking, remote monitoring, emergency messaging, and data collection in harsh environments, the 9602N offers robust performance, low power consumption, and easy integration.
Ā
Specifications
| SHIPS FROM | CALGARY, AB, CANADA |
|---|---|
| MODEL | 9602N |
| PART # | 4629A-9603N |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE M2M |
| USAGE AREA | 100% GLOBAL |
| BRAND | IRIDIUM |
| NETWORK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM SBD |
| USE TYPE | MARITIME, VEHICULAR |
| POWER REQUIREMENTS | +5 V +/- 0.5 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -40ĀŗC to 85ĀŗC (-40ĀŗF to 185ĀŗF) |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| APPLICATIONS | ENVIRONMENT & SAFETY MONITORING, FLEET MANAGEMENT, PERSONNEL & ASSET TRACKING, REMOTE AUTOMATION & CONTROL |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC, RoHS |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85177900 |
| CONSTELLATION | 66 SATELLITES |
| LENGTH | 41 mm |
| WIDTH | 45 mm |
| DEPTH | 13 mm |
| WEIGHT | 30 grams |