Iridium Edge Solar (EDGESOLAR9640)
In stock
- BRAND:
- IRIDIUM
- MODEL:
- EDGE SOLAR
- PART #:
- EDGESOLAR9640
- ORIGIN:
- Mexico
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 7-14 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-Edge-Solar-SBD-Modem
- Buy 2 for US$538.95 each and save 2%
- Buy 10 for US$533.45 each and save 3%
- Buy 20 for US$527.95 each and save 4%
- Buy 100 for US$522.45 each and save 5%
The Iridium Edge Solar (EDGESOLAR9640) is a robust and versatile satellite communication device designed to power IoT applications in remote and off-grid locations. This solar-powered device leverages the global Iridium satellite network to provide reliable, low-power data transmission, making it ideal for a wide range of applications, including environmental monitoring, asset tracking, and remote sensing.
Specifications
| MODEL | EDGE SOLAR |
|---|---|
| PART # | EDGESOLAR9640 |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE M2M |
| USAGE AREA | 100% GLOBAL |
| BRAND | IRIDIUM |
| NETWORK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM SBD |
| USE TYPE | FIXED, MARITIME, VEHICULAR |
| POWER REQUIREMENTS | Internal Non-Rechargeable & Solar Chargeable Batteries |
| OPERATING TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| INGRESS PROTECTION | IP 67 |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| APPLICATIONS | AGRICULTURE, ASSET & VEHICLE TRACKING, OIL & GAS, SURFACE MINING, TRANSPORTATION |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85177900 |
| CONSTELLATION | 66 SATELLITES |
| LENGTH | 164 mm |
| WIDTH | 71 mm |
| DEPTH | 33 mm |
| WEIGHT | 470 grams |
Feature
Network:
- Message Size: 240 bytes (Receive), 370 bytes (Transmit)
- Frequency: 1616 – 1626.5 MHz
Interfaces:
- RS232 AT command interface
- On/Off control lines
Power:
- Power Supply ( 9-32V), SAE J1455 Load dump protected
- Reverse Polarity Protection
- Maximum Power: 1.6W (peak for short transmit burst)
- Low Power Modes: < 100uA
Certifications:
- Iridium® satellite network certification
- FCC, IC, CE, Australia approvals
- RoHS compliant
Iridium Global Coverage Map

Iridium is the only provider of truly global satellite voice and data solutions with complete coverage of the earth (including oceans, airways and Polar Regions). Iridium phones deliver essential communications services to and from remote areas where no other form of communication is available.