Intellian i6 US Marine Satellite TV System with 60cm (23.6 inch) Reflector & All-Americas LNB (B4-609AA)
In stock
- BRAND:
- INTELLIAN
- MODEL:
- i6
- PART #:
- B4-609AA
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Intellian-i6-System-B4-609AA
The Intellian i6 Marine Satellite TV System with 60cm (23.6 inch) Reflector & All-Americas LNB (B4-609AA) is a high-performance satellite TV system designed for boats and yachts. It offers a reliable and efficient way to enjoy your favorite TV programs while at sea.
Key Features:
- Compact Design: Sleek and stylish design with a small footprint.
- High-Performance Antenna: Provides excellent signal reception and picture quality.
- Multi-Satellite Interface Module (MIM): Enables seamless switching between satellites for Dish Network and Bell TV.
- HD and SD Programming: Supports both high-definition and standard-definition programming.
- Easy Installation and Operation: Simple to install and use.
Benefits:
- Enjoy TV at Sea: Watch your favorite TV shows and movies while cruising.
- Enhanced Entertainment: Improve your onboard entertainment experience.
- Reliable Reception: Ensures stable signal reception, even in challenging marine environments.
Specifications
| MODEL | i6 |
|---|---|
| PART # | B4-609AA |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE TV |
| USAGE AREA | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| BRAND | INTELLIAN |
| NETWORK | BELL TV, DIRECTV, DISH NETWORK |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 60 cm (23.6 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREQUENCY | Ku BAND |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC |
| WEIGHT | 20,0 kg (44,0 livres) |
| RADOME HEIGHT | 72 cm (28.3 inch) |
| RADOME DIAMETER | 70 cm (27.6 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-bandļ¼ 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | CIRCULAR AND LINEAR |
| MINIMUM EIRP | 46dBW |
| AZIMUTH RANGE | 680Āŗ |
| ELEVATION RANGE | 5Āŗ to 90Āŗ |
| SHIP'S MOTION | Roll ±25º, Pitch ±15º |
| ROLL & PITCH RESPONSE RATE | 45Āŗ / sec |
| TURNING RATE | 45Āŗ / sec |
| VESSEL SIZE | OVER 70 FEET |
| RF OUTPUT | QUAD OUTPUT |
Feature
- Automatic Satellite Search and Identification Function
- 2-axis high speed tracking system
- 60 cm (24 in) diameter parabolic antenna for receiving Ku-Band satellite signals
- Circular or linear polarization depending on region and LNB selected
- Built-in HD module for Ku-band HD TV reception
- iQ² Technology allows you to tune in quickly, maintain a solid signal lock, and enjoy your favorite TV programming in quiet comfort
- The Wide Range Search (WRS) Algorithm delivers the fastest signal acquisition available anywhere
- Dynamic Beam Tilting (DBT) technology uses intelligent, real-time beam analysis to ensure superior signal quality while eliminating intrusive background noise experienced with conventional antennas
- Intuitive controls and digital satellite information display on the ACU
- Wireless automated updates and diagnostics via Aptus PC and Aptus Mobile
- DC Out Port for easy power supply to the Intellian MIM or the Shaw Decoder Module
- Multiple receivers and TVs can be connected using a Multi-Switch or the Intellian MIM (Multi-Satellite Interface Module)
- Using the MIM a master receiver can be selected to control the target satellite
- In North America, when using Dish or Bell TV, a MIM is required, enabling automatic satellite switching from your remote control just like you do at home
- The i6 includes a built-in GPS inside the Antenna Unit for faster signal acquisition. The ship's GPS can also be connected through the NMEA 0183 port on the rear panel of the ACU
- 70 cm (27.5 inch) antenna radome diameter
- Antenna weighs less than 20 kg (44 lbs)
- Industry leading 3-year parts and workmanship guarantee with a 2-year labor warranty for all antenna systems, ensuring peace of mind with your hardware investment
- The new warranty policy(3 year parts and 2 year labor) is only valid for products purchased after 1st, January 2017
What's included
All Satellite Systems include the following parts as standard
- Antenna & Radome 60 cm (24ā³) Reflector & LNB
- ACU (Antenna Control Unit)
- PC Controller Program (Software CD included)
- Installation & Operation Manual
- Installation Template
- Quick Installation Guide
Installation Kit
- ACU Table Mounting Bracket Ć 2EA
- 15 m (49 ft) Ć 1EA Antenna-ACU RG6 Coaxial Cable
- 3 m (10 ft) Ć 1EA ACU-IRD RG6 Coaxial Cable
- 10 m (33 ft) Ć 1EA DC Power Cable
- 1.8 m (6 ft) Ć 1EA PC Serial Cable
- Connectors & Screws