Intellian i5 Marine Satellite TV System with 53cm (20.8 inch) Reflector & All-Americas LNB (B4-509AA)
In stock
- BRAND:
- INTELLIAN
- MODEL:
- i5
- PART #:
- B4-509AA
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Intellian-i5-System-B4-509AA
The Intellian i5 Marine Satellite TV System is the ultimate solution for enjoying crystal-clear television programming while cruising the seas. With its sleek design, powerful 53cm reflector, and All-Americas LNB, the i5 delivers exceptional performance and reliability. This system is designed to withstand harsh marine environments, ensuring seamless reception of your favorite channels.
Specifications
| MODEL | i5 |
|---|---|
| PART # | B4-509AA |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE TV |
| USAGE AREA | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| BRAND | INTELLIAN |
| NETWORK | BELL TV, DIRECTV, DIRECTV LATIN AMERICA, DISH NETWORK |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 53.5 cm (21 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREQUENCY | Ku BAND |
| WEIGHT | 17,3 kg (38 lb) |
| RADOME HEIGHT | 63 cm (25 inch) |
| RADOME DIAMETER | 61 cm (24 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-band: 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | RHCP / LHCP |
| MINIMUM EIRP | 47dBW |
| AZIMUTH RANGE | 680º |
| ELEVATION RANGE | 0° to 90° |
| SHIP'S MOTION | Roll ±25º, Pitch ±15º |
| ROLL & PITCH RESPONSE RATE | 50º / sec |
| TURNING RATE | 50º / sec |
| VESSEL SIZE | 35 - 60 FEET |
| RF OUTPUT | DUAL OUTPUT |
What's included
Whats Included
All Satellite Systems include the following parts as standard
- Antenna & Radome 53.5 cm (21 inch) Reflector & LNB
- ACU (Antenna Control Unit)
- PC Controller Program (Software CD included)
- Installation & Operation Manual
- Installation Template
- Quick Installation Guide
Installation Kit
- ACU Table Mounting Bracket × 2EA
- 15 m (49) ft × 1EA Antenna-ACU RG6 Coaxial Cable
- 3 m (10 ft) × 1EA ACU-IRD RG6 Coaxial Cable
- 10 m (33 ft) × 1EA DC Power Cable
- 1.8 m (6 ft) × 1EA PC Serial Cable
- Connectors & Screws
Intellian i5 Coverage Maps





