Intellian t240CK 3-axis C-Ku Dual Band Global System with 240cm (94.5inch) Reflector & WorldView LNB Gen 2 (T3-246AC)
In stock
- BRAND:
- INTELLIAN
- MODEL:
- t240CK
- PART #:
- T3-246AC
- ORIGIN:
- South Korea
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- ALLOW 8 TO 12 WEEKS FOR DELIVERY
- SKU:
- Intellian-t240CK-TV-System
The Intellian t240CK is a cutting-edge, 3-axis C-Ku dual-band global system designed to deliver unparalleled satellite television and internet connectivity. With its massive 240cm reflector and advanced WorldView LNB Gen 2 technology, the t240CK ensures reliable signal reception in even the most challenging maritime environments. This powerful system provides access to a wide range of global satellite services, including high-definition television, high-speed internet, and satellite phone services.
Specifications
| MODEL | t240CK |
|---|---|
| PART # | T3-246AC |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE TV |
| USAGE AREA | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| BRAND | INTELLIAN |
| NETWORK | DIRECTV, DISH NETWORK |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 240 cm (94 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F ) |
| FREQUENCY | Ku BAND, C BAND (4-8 GHz) |
| WEIGHT | 630 kg (1389 lb) A/C |
| RADOME HEIGHT | 353.0 cm (139 inch) |
| RADOME DIAMETER | 330 cm (130 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-band: 10.7 ~ 12.75 GHz, C-band: 3.4 ~ 4.2 GHz |
| MINIMUM EIRP | C-band: 31 dBW, Ku-band: 35 dBW |