DISCONTINUED - Intellian s80HD Direct TV Marine Satellite TV System (T3-87ATB)
Out of stock
- BRAND:
- INTELLIAN
- MODEL:
- s80HD
- PART #:
- T3-87ATB
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- DISCONTINUED
- SKU:
- Intellian-s80HD-System-T3-87ATB
The Intellian s80HD Direct TV Marine Satellite TV System is the pinnacle of marine satellite television technology. This powerful system delivers stunning high-definition television programming directly to your boat or yacht, regardless of your location. With its advanced technology, robust design, and easy installation, the s80HD ensures a seamless and immersive viewing experience.
Specifications
| MODEL | s80HD |
|---|---|
| PART # | T3-87ATB |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE TV |
| USAGE AREA | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| BRAND | INTELLIAN |
| NETWORK | DIRECTV |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 83 cm (32.7 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| WEIGHT | 86,2 kg (190 lb) |
| RADOME HEIGHT | 120.5 cm (47.5 inch) |
| RADOME DIAMETER | 113 cm (44.5 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ka-band ļ¼ 18.3 ~ 18.8 GHz, 19.7~20.2GHz, Ku-band ļ¼ 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | Ka-band ļ¼ Circular, Ku-band ļ¼ Linear / Circular Switchable |
| MINIMUM EIRP | Ka-band ļ¼ 44 dBW, Ku-band ļ¼ 43 dBW |
| AZIMUTH RANGE | 690° |
| ELEVATION RANGE | -15° ~ 110° |
| CROSS-LEVEL RANGE | ±32° |