Intellian s100HD Direct TV Marine Satellite TV System (T3-107AT3)
In stock
- BRAND:
- INTELLIAN
- MODEL:
- s100HD
- PART #:
- T3-107AT3
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Intellian-s100HD-System-T3-107AT3
The Intellian s100HD Direct TV Marine Satellite TV System is the ultimate solution for discerning boaters and yachtsmen seeking the finest in marine entertainment. This powerful system delivers crystal-clear high-definition television programming directly to your vessel, regardless of your location. With its advanced technology, robust design, and easy installation, the s100HD ensures a seamless and immersive viewing experience.
Specifications
| MODEL | s100HD |
|---|---|
| PART # | T3-107AT3 |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE TV |
| USAGE AREA | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| BRAND | INTELLIAN |
| NETWORK | DIRECTV |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 109 cm (42.9 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREQUENCY | Ka BAND, Ku BAND |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC |
| WEIGHT | 100 kg (220 lb) |
| RADOME HEIGHT | 151.0 cm (59.63 inch) |
| RADOME DIAMETER | 138 cm (54.3 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ka-band ļ¼ 18.3 ~ 18.8 GHz, 19.7~20.2GHz, Ku-band ļ¼ 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | Ka-band ļ¼ Circular, Ku-band ļ¼ Linear / Circular Switchable |
| AZIMUTH RANGE | 680Āŗ |
| CROSS-LEVEL RANGE | Up to ±37° |