DISCONTINUED - Intellian s6HD Direct TV Marine Satellite TV System (B4-639HD)
In stock
- BRAND:
- INTELLIAN
- MODEL:
- s6HD
- PART #:
- B4-639HD
- ORIGIN:
- South Korea
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- DISCONTINUED
- SKU:
- Intellian-s6HD-System
Specifications
| MODEL | s6HD |
|---|---|
| PART # | B4-639HD |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE TV |
| USAGE AREA | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| BRAND | INTELLIAN |
| NETWORK | DIRECTV |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 61 cm (24 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREQUENCY | Ka BAND, Ku BAND |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC |
| WEIGHT | 21,6 kg (47,8 livres) |
| RADOME HEIGHT | 72 cm (28.3 inch) |
| RADOME DIAMETER | 70 cm (27.6 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ka-bandļ¼ 18 - 22GHz / Ku-bandļ¼ 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | CIRCULAR |
| MINIMUM EIRP | 47dBW |
| AZIMUTH RANGE | 680Āŗ |
| ELEVATION RANGE | 5Āŗ to 90Āŗ |
| SHIP'S MOTION | Roll ±25º, Pitch ±15º |
| ROLL & PITCH RESPONSE RATE | 45Āŗ / sec |
| TURNING RATE | 45Āŗ / sec |
| RF OUTPUT | QUAD OUTPUT |
Feature
Intellian s6HD Features
- Track all 3 DirecTV Satellites at once Watch HD TV onboard, underway or at anchor
- Experience DirecTV just like home: updated channel guide and seamless channel changing Built in Wifi enables one touch diagnostic and updates from your PC or iOS device
- Built-in HD module for Ka-band DirecTV channels Smaller size with better performance
- Simplicity of design, no external compass or rate sensors required60° per second turn rate ensures signal lock at high speeds or in rough seas
- Wide elevation range from +5° to +90° ensures uninterrupted satellite reception throughout the US even in rough weather conditions