Intellian i3 Marine Satellite TV System for Dish Network and Bell TV with 3M and 15M RG6 Cables and Dish VIP211 HD Receiver (B4-309DNSB)
In stock
- BRAND:
- INTELLIAN
- MODEL:
- i3
- PART #:
- B4-309DNSB
- ORIGIN:
- South Korea
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Intellian-B4-309DNSB
Experience crystal-clear satellite TV entertainment on the water with the Intellian i3 Marine Satellite TV System. This powerful system is designed to deliver reliable signal reception and stunning picture quality, even in challenging maritime environments. The kit includes a high-performance antenna, essential cables, and a Dish VIP211 HD receiver for seamless access to your favorite channels.
Ā
Specifications
| MODEL | i3 |
|---|---|
| PART # | B4-309DNSB |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE TV |
| USAGE AREA | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| BRAND | INTELLIAN |
| NETWORK | DISH NETWORK |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | SYSTEM |
| ANTENNA SIZE | 37 cm (14.6 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREQUENCY | Ku BAND |
| WEIGHT | 9.0 kg (19.8 pounds) |
| RADOME HEIGHT | 44 cm (17.3 inch) |
| RADOME DIAMETER | 43 cm (16.9 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-bandļ¼ 10.7 ~ 12.75 GHz |
| MINIMUM EIRP | 50 dBW |
| AZIMUTH RANGE | 680Āŗ |
| ELEVATION RANGE | 10° ~ 80° |
| SHIP'S MOTION | Roll ±25º, Pitch ±15º |
| ROLL & PITCH RESPONSE RATE | 60° / sec |
| TURNING RATE | 60° / sec |
| VESSEL SIZE | 25 FEET |