Cobham BGAN Explorer 727 Vehicular In Motion Satellite Internet System (403722A-20002)
BGAN TERMINALS | PLANS | ACCESSORIES | RENTALS | SUPPORT
In stock
- BRAND:
- COBHAM
- MODEL:
- EXPLORER 727
- PART #:
- 403722A-20002
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Thrane-Thrane-BGAN-Exploer-727
The Cobham BGAN Explorer 727 is a powerful and reliable satellite internet terminal designed for use in vehicles. This advanced system offers high-speed data transfer, clear voice calls, and SMS capabilities, ensuring seamless connectivity, even in remote and challenging environments.
Specifications
| MODEL | EXPLORER 727 |
|---|---|
| PART # | 403722A-20002 |
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE INTERNET |
| USAGE AREA | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| BRAND | COBHAM |
| NETWORK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT BGAN |
| USE TYPE | VEHICULAR |
| ACCESSORY TYPE | TERMINAL |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| SURVIVAL TEMPERATURE | -40° to 80°C (-40° to 176°F) |
| SUPPORTED LANGUAGES | ENGLISH, CHINESE, FRENCH, GERMAN, RUSSIAN, SPANISH |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| FEATURES | INTERNET |
What's included
Included in system
1. Fully Integrated Auto-Tracking Antenna (White)
2. EXPLORER Land Vehicular Transceiver
- Standard Ethernet Cable (5m/16.4ft)
- 12/24 VDC input cable (6m/19.7ft)
- Antenna Cables, COAX w/ TNC Connector (2,7m/8.8ft, 8m/26ft)
- Getting started kit - Quick Start Guide, CD with manuals
3. 403670A-00500: IP handset wired with Cradle and Coiled Cable
4. Antenna mounting kit (Fixed / Rail)
Inmarsat BGAN Coverage Map

This map depicts Inmarsat's expectations of coverage following the commercial introduction of Inmarsat's fourth L-Band region. It does not represent a guarantee of service. The availability of service at the edge of coverage areas fluctuates depending on various conditions.