Thales MissionLink 700 Fixed / Vehicular Satellite Internet System (MF350BV)
In stock
- BRAND:
- THALES
- MODEL:
- MISSIONLINK
- PART #:
- MF350BV
- ORIGIN:
- United States
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- Thales-MissionLink
The Thales MissionLink 700 Fixed/Vehicular Satellite Internet System is a powerful and versatile solution designed to provide reliable, high-speed connectivity in remote and challenging environments. This robust system seamlessly integrates with the Iridium Certus network, delivering unparalleled performance and reliability. Whether deployed in a fixed location or on a mobile platform, the MissionLink 700 ensures seamless communication, data transfer, and remote operations.
Ā
Specifications
| MODEL | MISSIONLINK |
|---|---|
| PART # | MF350BV |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE INTERNET |
| USAGE AREA | 100% GLOBAL |
| BRAND | THALES |
| NETWORK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM CERTUS LAND |
| USE TYPE | FIXED, VEHICULAR |
| ACCESSORY TYPE | TERMINAL |
| OPERATING TEMPERATURE | -60ºC to 55ºC (-76°F to 130°F) |
| STREAMING IP | UP TO 256 kbps |
| INGRESS PROTECTION | IP 66 |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| FEATURES | PHONE, INTERNET, EMAIL |
| CERTIFICATIONS | IRIDIUM CERTIFIED |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| HEIGHT | 10,2 cm (4 pouces) |
| WEIGHT | 2,8 kg (6,2 livres) |
Feature
Thales MissionLink 350 Features
⢠Reliable satellite communications for wherever your mission takes you
⢠Providing 100% globally coverage you can depend on
⢠Enabling essential communications for critical operations and enhanced safety features
⢠Future-proofed solutions for next-generation higher speed services
⢠Simple, adaptable and robust to meet the real-life needs of any user, regardless of the situation, environment or location
⢠Delivering data and voice communications at low latency
What's included
Whats Included
-1100789-501 Kit, Terminal Unit, Mounting Hardware
-1100790-501 Kit, Antenna Magnetic Mount
-1100792-501 Kit, Antenna Mounting Hardware Land
-1600899-1 Broadband Active Antenna (BAA)
-3402174-1 Quick Start Guide (QSG) MissionLINK
-3900011-1 Paper Mounting Template, Terminal Unit
-3900013-1 Paper Mounting Template, BAA
-4102947-502 Terminal Unit 350, IRIDIUM CERTUS Land
-855021-010 RF Cable, 10 ft LMR240
-855024-020 Cable, Vehicle DC Power Harness 20 ft
-855026-010 Cable, RJ-45 Ethernet, 10 ft
-85728-001 Wi-Fi Antenna, 2.4 GHz Dipole 2 dBi
Iridium Global Coverage Map

Iridium delivers essential communications services to and from remote areas where no other form of communication is available.Ā Ā Powered by a uniquely sophisticated global constellation of 66 cross-linked Low-Earth Orbit (LEO) satellites, the Iridium® network provides high-quality voice and data connections over the planetās entire surface, including across airways, oceans, and polar regions. Together with its ecosystem of partner companies, Iridium delivers an innovative and rich portfolio of reliable solutions for markets that require truly global communications.
Ā
At only 780Ā kilometersĀ from the Earth, the proximity of Iridiumās LEO network means pole-to-pole coverage, a shorter transmission path, stronger signals, lower latency, and shorter registration time than with GEO satellites. In space, each Iridium satellite is linked to up to four others creating a dynamic network that routes traffic among satellites to ensure global coverage, even where traditional local systems are unavailable.