Cobham SAILOR 4300 CERTUS Maritime Satellite Internet Terminal (404330A-00500)
In stock
- BRAND:
- COBHAM
- MODEL:
- SAILOR 4300
- PART #:
- 404330A-00500
- ORIGIN:
- Denmark
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Cobham-SAILOR-4300-CERTUS
The Cobham SAILOR 4300 CERTUS is a cutting-edge maritime satellite internet terminal, designed to provide reliable and high-speed connectivity for vessels of all sizes. This powerful device leverages the Iridium NEXT satellite network to deliver exceptional performance, even in the most remote marine environments. With its compact design, easy installation, and robust construction, the SAILOR 4300 is the ideal solution for enhancing communication, navigation, and operational efficiency.
Specifications
| MODEL | SAILOR 4300 |
|---|---|
| PART # | 404330A-00500 |
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE INTERNET |
| USAGE AREA | 100% GLOBAL |
| BRAND | COBHAM |
| NETWORK | IRIDIUM |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | TERMINAL |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| HEIGHT | 23cm |
| DIAMETER | 38 and me |
| WEIGHT | 7 kg |
What's included
What's Included:
- SAILOR Iridium Below Deck Unit (404338A-00500)
- SAILOR 4300 Above Deck Unit (404352A-00500)
- Cable TNC-TNC 25m RG223/U (37-204567-025)
- Installation Guide SAILOR 4300 Iridium next (98-159746-A)
- SAILOR 4300 Iridium System User manual (98-159912-A)
Iridium Global Coverage Map

Iridium delivers essential communications services to and from remote areas where no other form of communication is available. Powered by a uniquely sophisticated global constellation of 66 cross-linked Low-Earth Orbit (LEO) satellites, the Iridium® network provides high-quality voice and data connections over the planet’s entire surface, including across airways, oceans, and polar regions. Together with its ecosystem of partner companies, Iridium delivers an innovative and rich portfolio of reliable solutions for markets that require truly global communications.
At only 780 kilometers from the Earth, the proximity of Iridium’s LEO network means pole-to-pole coverage, a shorter transmission path, stronger signals, lower latency, and shorter registration time than with GEO satellites. In space, each Iridium satellite is linked to up to four others creating a dynamic network that routes traffic among satellites to ensure global coverage, even where traditional local systems are unavailable.