Paradigm Hornet 99
In stock
- BRAND:
- PARADIGM
- MODEL:
- HORNET 99
- AVAILABILITY:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- Paradigm-Hornet-99
The Paradigm Hornet 99 is a high-performance satellite terminal designed for demanding applications, providing reliable and secure communication in the most challenging environments. This versatile terminal offers seamless connectivity, high-speed data transfer, and crystal-clear voice communication, making it ideal for government agencies, military organizations, and critical infrastructure providers.
Specifications
| MODEL | HORNET 99 |
|---|---|
| PRODUCT TYPE | SATELLITE INTERNET |
| USAGE AREA | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| BRAND | PARADIGM |
| NETWORK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT GX |
| USE TYPE | PORTABLE |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 99 cm (40 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| INGRESS PROTECTION | IP 65, IP 66 |
| FREQUENCY | Ku BAND |
| WEIGHT | 29kg (hors pélicase) |
Feature
• 99cm Carbon Fibre Segmented Reflector
• 5W Transceiver & Feed
• Tripod with Az/El Mount and Transceiver Base Unit
• PIM Outdoor Unit
• PIM Mounting Kit and Power Cable
• 1m Cable Set* with PLS
• 2m Ethernet Cable
• Transit Case(s)