Paradigm Hornet 65AA
In stock
- BRAND:
- PARADIGM
- MODEL:
- HORNET 65AA
- AVAILABILITY:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- Paradigm-Hornet-65AA
The Paradigm Hornet 65AA is a compact and powerful satellite terminal designed for rapid deployment in remote and challenging environments. This versatile terminal offers seamless connectivity, high-speed data transfer, and reliable voice communication, making it ideal for emergency response, disaster recovery, and field operations. With its rugged design and easy setup, the Hornet 65AA is the perfect solution for those who need reliable communication on the go.
Specifications
| MODEL | HORNET 65AA |
|---|---|
| PRODUCT TYPE | SATELLITE INTERNET |
| USAGE AREA | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| BRAND | PARADIGM |
| NETWORK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT GX |
| USE TYPE | PORTABLE |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 65 cm (25.6 inch) |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| INGRESS PROTECTION | IP 65 |
| FREQUENCY | Ku BAND |
| WEIGHT | 29.9kg (hors pélicase) |
Feature
- 65cm Carbon Fibre Segmented Reflector
- 5W Transceiver & Feed
- Tripod with Az/El Mount and Transceiver Base Unit
- PIM Outdoor Unit
- Full Auto-Acquire Motorisation
- PIM Mounting Kit and Power Cable
- 1m Cable Set* with PLS
- 2m Ethernet Cable
- Transit Case(s)