Cobham Explorer 323 (403723A-00500)
BGAN TERMINALS | PLANS | ACCESSORIES | RENTALS | SUPPORT
In stock
- BRAND:
- COBHAM
- MODEL:
- EXPLORER 323
- PART #:
- 403723A-00500
- ORIGIN:
- Denmark
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Thrane-BGAN-Explorer-323
The Cobham Explorer 323 is a compact and powerful BGAN satellite terminal, designed for reliable voice and data communication on the move. This innovative device offers seamless global coverage, enabling users to stay connected in even the most remote locations. With its compact size, rugged design, and easy-to-use interface, the Explorer 323 is the ideal solution for professionals who need to stay connected, regardless of their location.
Specifications
| MODEL | EXPLORER 323 |
|---|---|
| PART # | 403723A-00500 |
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE INTERNET |
| USAGE AREA | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| BRAND | COBHAM |
| NETWORK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT BGAN |
| USE TYPE | VEHICULAR |
| ACCESSORY TYPE | TERMINAL |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| OTHER DATA INTERFACES | 2X ETHERNET |
| DATA SPEED | UP TO 448 / 464 kbps (SEND / RECEIVE) |
| STREAMING IP | 32 kbps, 64 kbps |
| SUPPORTED LANGUAGES | ENGLISH, CHINESE, FRENCH, GERMAN, PORTUGUESE, RUSSIAN, SPANISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 66 |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| FEATURES | PHONE, TEXT MESSAGING, INTERNET, EMAIL, FTP, VIDEO STREAMING, FoIP (FAX) |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC, GMPCS |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| CONSTELLATION | 3 SATELLITES |
| HEIGHT | 97 mm (3,82 pouces) |
| DIAMETER | 321 mm (12,7 mm) |
| WEIGHT | 3,6 kg (7,9 livres) |
What's included
Included in system
- Fully integrated Antenna and Terminal
- Color: White
- Hybrid cable for 12/24V DC power and Ethernet (6m / 19.7ft)
- Quick Start Guide
- Drilling template for mounting
Inmarsat BGAN Coverage Map

This map depicts Inmarsat's expectations of coverage following the commercial introduction of Inmarsat's fourth L-Band region. It does not represent a guarantee of service. The availability of service at the edge of coverage areas fluctuates depending on various conditions.