Cobham Explorer 540 BGAN M2M Terminal - C1D2 Compliant (403715A-00550)
TERMINALS | PLANS | ACCESSORIES | RENTALS | SUPPORT
In stock
- BRAND:
- COBHAM
- MODEL:
- EXPLORER 540
- PART #:
- 403715A-00550
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Cobham-Explorer-540-M2M
The Cobham Explorer 540 BGAN M2M Terminal is a rugged and reliable solution for critical M2M communication in the harshest environments. This C1D2 compliant device offers seamless connectivity with its dual-mode operation, utilizing both Inmarsat BGAN and 2G/3G/LTE networks for maximum uptime and cost-effectiveness. With its compact design, easy installation, and versatile power options, the Explorer 540 is the ideal choice for remote monitoring and control applications.
Specifications
| MODEL | EXPLORER 540 |
|---|---|
| PART # | 403715A-00550 |
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE M2M |
| USAGE AREA | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| BRAND | COBHAM |
| NETWORK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT BGAN M2M |
| USE TYPE | FIXED |
| ACCESSORY TYPE | TERMINAL |
| SUPPORTED LANGUAGES | ENGLISH, CHINESE, FRENCH, GERMAN, JAPANESE, RUSSIAN, SPANISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 66 |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| CONSTELLATION | 3 SATELLITES |
| LENGTH | 202mm (8") |
| WIDTH | 202mm (8") |
| DEPTH | 51.8 mm (2") |
| WEIGHT | 1.6 kg (3.5 lbs) (with cellular modem) |
Feature
Cobham Explorer 540 Features
• EXPLORER 540 is BGAN M2M certified and BGAN Class 2 Type Approved for services such as BGAN Link
• Lightweight and rugged IP66 design ensures durability for outside mounting - no enclosure needed
• Polemount included in the package
• Simple to set up and operate
• Versatile power options with both Power over Ethernet (PoE) and 10-32VDC input
• Two cable glands for easy installation of standard power and Ethernet cables into the back housing
• Remote management of the terminal via SMS including configuration, debugging, and access to the web interface
• The optional cellular 2G/3G/LTE Modem is an integrated part of the design
• Automatic failover between BGAN and the cellular network ensures continuous connectivity
What's included
• EXPLORER 540 terminal
• Polemount
• Quick Start Guide
• Multi-language webserver (ENG, FR, DE, ES, RU, JP and CN)
• 2 Cable Glands and 1 Blanking Plug
• Security torx bit for back cover
• Allen key for polemount
Inmarsat BGAN M2M Coverage Map
