Iridium GO! WiFi Smartphone Adapter + Free Shipping!!! (AHKT1301) - PRE-OWNED
PHONES | PLANS | BUNDLES | ACCESSORIES | SUPPORT
Out of stock
- BRAND:
- IRIDIUM
- MODEL:
- GO!
- PART #:
- AHKT1301
- ORIGIN:
- Malaysia
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- Iridium-GO-WiFi-Adapter-Pre-Owned
The Iridium GO! WiFi Smartphone Adapter is a convenient accessory that allows you to connect your smartphone or tablet to the Iridium satellite network. This pre-owned adapter provides seamless connectivity, enabling you to make and receive calls, send and receive text messages, and access email, even in remote areas with limited cellular coverage.
Specifications
| MODEL | GO! |
|---|---|
| PART # | AHKT1301 |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE PHONE |
| USAGE AREA | 100% GLOBAL |
| BRAND | IRIDIUM |
| NETWORK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM VOICE, IRIDIUM GO! |
| USE TYPE | PORTABLE |
| INGRESS PROTECTION | IP 65 |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| FEATURES | PHONE, TEXT MESSAGING, GPS, SOS |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| CONSTELLATION | 66 SATELLITES |
| TALK TIME | UP TO 5.5 HOURS |
| STANDBY TIME | UP TO 15.5 HOURS |
| LENGTH | 114 mm (4.5") |
| WIDTH | 83 mm (3.25") |
| DEPTH | 32 mm (1.25") |
| WEIGHT | 304 grams (10.72 oz) |
Iridium Global Coverage Map

Iridium is the only provider of truly global satellite voice and data solutions with complete coverage of the earth (including oceans, airways and Polar Regions). Iridium phones deliver essential communications services to and from remote areas where no other form of communication is available.