Iridium GO! exec™ WiFi Smartphone Adapter
In stock
- BRAND:
- IRIDIUM
- MODEL:
- GO! EXEC
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-GO-Exec
Transform your smartphone into a global communication hub with the Iridium GO! exec™ WiFi Adapter. This innovative device allows you to connect your smartphone or tablet via Wi-Fi to the Iridium satellite network, enabling you to make calls, send texts, access email, and even use select apps virtually anywhere on Earth. Ideal for adventurers, travelers, maritime users, emergency responders, and anyone needing reliable communication beyond cellular range, the Iridium GO! exec provides essential connectivity in remote locations. Simply pair your device, and you're ready to stay connected, no matter where your journey takes you. It extends the functionality of your existing devices, providing a seamless user experience for satellite communication.
Specifications
| SHIPS FROM | CALGARY, AB, CANADA, PHOENIX, AZ, USA |
|---|---|
| MODEL | GO! EXEC |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE PHONE, SATELLITE INTERNET |
| USAGE AREA | 100% GLOBAL |
| BRAND | IRIDIUM |
| NETWORK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM VOICE, IRIDIUM GO! |
| USE TYPE | PORTABLE |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| OPERATING TEMPERATURE | -20°C to 50°C (-4°F - 122°F) |
| DATA SPEED | UP TO 100 kbps (SEND / RECEIVE) |
| INGRESS PROTECTION | IP 65 |
| FEATURES | PHONE, TEXT MESSAGING, GPS, SOS, INTERNET, EMAIL |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC, ITU |
| CONSTELLATION | 66 SATELLITES |
| TALK TIME | UP TO 6 HOURS |
| STANDBY TIME | 24 HOURS |
| LENGTH | 203 mm (8") |
| WIDTH | 203 mm (8") |
| DEPTH | 25 mm (1") |
| WEIGHT | 1200 grams (2.65 lbs) |
What's included
What’s in the Box?
- Iridium GO! Device
- Battery
- Universal AC Travel Charger
- USB Charging/Data Cable
- International Adapters (4x)
- AC Adapter (Car Charger)
- Protective Cover
- User Manual
- Legal Information Booklet
- GEOS Emergency Services Brochure
Iridium GO! exec Global Coverage Map

Iridium delivers essential communications services to and from remote areas where no other form of communication is available. Powered by a uniquely sophisticated global constellation of 66 cross-linked Low-Earth Orbit (LEO) satellites, the Iridium® network provides high-quality voice and data connections over the planet’s entire surface, including across airways, oceans, and polar regions. Together with its ecosystem of partner companies, Iridium delivers an innovative and rich portfolio of reliable solutions for markets that require truly global communications.
At only 780 kilometers from the Earth, the proximity of Iridium’s LEO network means pole-to-pole coverage, a shorter transmission path, stronger signals, lower latency, and shorter registration time than with GEO satellites. In space, each Iridium satellite is linked to up to four others creating a dynamic network that routes traffic among satellites to ensure global coverage, even where traditional local systems are unavailable.
Videos
Iridium Go! exec Device Set Up Video
Support
Iridium Go! exec Making Voice Calls Video
Iridium Go! exec Connection Manager Video
