Iridium Beam Passive Antenna Cable Kit - 3m / 9.8ft (RST931)
In stock
- BRAND:
- BEAM
- PART #:
- RST931
- ORIGIN:
- United Kingdom
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Beam-Passive-Cable-RST931
The Iridium Beam Passive Antenna Cable Kit (RST931) is a compact and reliable solution for extending your Iridium satellite communication system. This 3-meter (9.8-foot) cable is pre-terminated with TNC connectors, making installation quick and easy. Designed to meet Iridium's 3dB loss specification, this cable ensures optimal signal performance and minimizes signal degradation.
Specifications
| PART # | RST931 |
|---|---|
| PRODUCT TYPE | SATELLITE PHONE |
| BRAND | BEAM |
| NETWORK | IRIDIUM |
| ACCESSORY TYPE | CABLE |
| OPERATING TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| FEATURES | PASSIVE |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85444210 |
| LENGTH | 3m (9.8') |
| WEIGHT | 0.15 kg (0.33 lbs) |