Iridium 9555 GSA Satellite Phone (DPKT1901, GSA Compliant)
In stock
- BRAND:
- IRIDIUM
- MODEL:
- 9555 GSA COMPLIANT
- PART #:
- DPKT1901
- ORIGIN:
- United States
- Warranty:
- 12 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-9555-Satellite-Phone-G
The Iridium 9555N Satellite Phone (DPKTN1901) is a rugged and reliable satellite phone designed for global communication. It's GSA-compliant, making it suitable for government and commercial use.
- Global Coverage: Reliable coverage across the globe.
- Robust Design: Built to withstand harsh environments.
- Clear Voice Quality: Ensures crystal-clear communication.
- GPS Tracking: Built-in GPS for precise location tracking.
- SOS Emergency Button: Quick and easy access to emergency services.
- Compact and Lightweight: Easy to carry and use.
- Intuitive User Interface: Simple to operate.
- GSA Compliant: Meets government standards for secure and reliable communication.
Specifications
| MODEL | 9555 GSA COMPLIANT |
|---|---|
| PART # | DPKT1901 |
| PRODUCT TYPE | SATELLITE PHONE |
| USAGE AREA | 100% GLOBAL |
| BRAND | IRIDIUM |
| NETWORK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM VOICE |
| USE TYPE | HANDHELD |
| ACCESSORY TYPE | HANDSET |
| FREQUENCY | L BAND (1-2 GHz) |
| FEATURES | PHONE, TEXT MESSAGING |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| CONSTELLATION | 66 SATELLITES |
| TALK TIME | UP TO 4 HOURS |
| STANDBY TIME | UP TO 30 HOURS |
| LENGTH | 143 mm |
| WIDTH | 55 mm |
| DEPTH | 30 mm |
| WEIGHT | 266 grams (9.4 oz) |
Feature
Iridium 9555 Features
Industrial-grade design for unparalleled durability
Compact physical footprint for streamlined portability
Intuitive user interface for out-of-the-box functionality
Enhanced SMS and email messaging capability
Integrated speakerphone
Headset and hands-free capability
Internally stowed antenna
Mini-USB data port and support for phone as modem
21 supported menu languages
Display
200 character illuminated graphic display
Volume, signal and battery strength meters
Illuminated weather-resistant keypad
Calling Features
Integrated speakerphone
Quick-connect to Iridium voice mail
Two-way SMS and short email capability
Pre-programmable International Access Code (00 or +)
Mailbox for voice, numeric & text messages
Selectable ring and alert tones (8 choices)
Memory
100-entry internal address book, with capacity for multiple phone numbers, email addresses and notes
SIM card address book with 155-entry capacity
Call history retains received, missed and dialed calls
Usage Control Features
User-configurable call timers to manage costs
Keypad lock and PIN lock for additional security
What's included
Iridium Global Coverage Map

Iridium is the only provider of truly global satellite voice and data solutions with complete coverage of the earth (including oceans, airways and Polar Regions). Iridium phones deliver essential communications services to and from remote areas where no other form of communication is available.