DISCONTINUED - Intellian GX100HP VSAT Marine Antenna System
Out of stock
- BRAND:
- INTELLIAN
- MODEL:
- GX100
- ORIGIN:
- South Korea
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- DISCONTINUED
- SKU:
- Intellian-GX100HP-System
The Intellian GX100HP VSAT Marine Antenna System is a high-performance solution designed to provide reliable and high-speed internet connectivity for maritime vessels of all sizes. This advanced system features a 1-meter antenna that delivers exceptional performance, even in challenging marine environments. With its robust design and advanced features, the GX100HP is the ideal choice for commercial vessels, cruise ships, and yachts.
Specifications
| MODEL | GX100 |
|---|---|
| PRODUCT TYPE | SATELLITE INTERNET |
| USAGE AREA | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| BRAND | INTELLIAN |
| NETWORK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT GX |
| USE TYPE | MARITIME |
| ACCESSORY TYPE | ANTENNA |
| ANTENNA SIZE | 100 cm |
| CERTIFICATIONS | CE COMPLIANCE, FCC |
| WEIGHT | 128 kg (282 lb) |
| RADOME HEIGHT | 151.0 cm (59.63 inch) |
| RADOME DIAMETER | 138 cm (54.3 inch) |
Inmarsat Global Xpress (GX) Coverage Map

This map depicts Inmarsat’s expected coverage following the commercial introduction of Inmarsat-5 F4 (I-5 F4). The position of I-5 F4 shown in this map is indicative only. This map does not represent a guarantee of service. Global Xpress coverage January 2017.