Mini High Speed Portable Satellite Internet Terminal Rental
Starlink Mini is a compact, portable kit that can easily fit in a backpack, designed to provide high-speed, low-latency internet on the go. It includes a built-in WiFi router, lower power consumption, DC power input, and max download speeds over 100 Mbps.
Disponible
- MARCA:
- STARLINK
- MODELO:
- MINI RENTAL
- DISPONIBILIDAD:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- Starlink-Mini-Portable-Internet-Rental-US
A new way to connect

Rental Info
Rental Duration
The rental duration is the time from the Rental Start Date until the Rental Kit is received back at our Las Vegas, NV warehouse.
Additional Data
Each rental includes free data. Pre-purchasing extra data is required to keep using the service.
Return Info
Return by courier or post with tracking, insurance and signature confirmation to: American Satellite, ATTN Rental Returns, #1959, 848 N Rainbow Blvd, Las Vegas, NV, 89107.
Return Waybill
Ease shipping back by selecting the return waybill. You will receive a printed, prepaid sticker in the box with your device. Simply replace the device into the box when you are done with it and call FedEx for a free pick up. Return Waybills may not be available from all locations.
Rental Insurance
Our rental insurance protects the renter from any costs involving damage (except water) or theft. Damaged items must be returned. In the case of theft, a police report or constables letter must be obtained. The insurance does not cover regular loss or water damage.
The Fine Print
All Starlink rentals require a $600 deposit (government and accredited educational institutions as well as organizations with accounts in good standing are exempt from deposits), payable by credit card at time of rental / shipment. All rental charges, airtime charges and shipping costs will be deducted from this deposit and balance will refunded to your credit card, typically within 7 days of return (longer in peak times). Rentals are billed from the required date, chosen by you, until the day the Rental Kit is returned to our Las Vegas warehouse. Additional fees will apply if equipment returned late, missing accessories or dirty. Late fees are $499.95 / month. Cleaning fee is $50/ hour, 1 hour minimum per phone. No credit for early returns or unused data. The renter is solely responsible for the rented satellite equipment during the rental period. Ensure the equipment is adequately insured when returning your rental. Replacement value for the Starlink Rental Kit is US$999.99 plus all rental, airtime and shipping charges. All satellite phone rentals subject to our rental agreement.
NOTE: If your order is placed online, you will receive an automated email with an Credit Card Authorization attached. Please fill out and return the form. Otherwise a representative will contact you by phone to confirm all rental details. At this time you will be asked to confirm your credit card and ID details (valid drivers licence, passport or any other government picture ID). This is done for security / deposit purposes. Our website is secure, and as such, we do not have access to you credit card information.
Specifications
| MODELO | MINI RENTAL |
|---|---|
| TIPO DE PRODUCTO | INTERNET SATÉLITE |
| ÁREA DE USO | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| MARCA | STARLINK |
| RED | STARLINK |
| TIPO DE USO | FIJADO, MARÍTIMO, PORTÁTIL, DE VEHÍCULOS |
| TIPO DE ACCESORIO | TERMINAL |
| FRECUENCIA | Ka BAND, Ku BAND |
| TEMPERATURA DE FUNCIONAMIENTO | -30ºC to 50º (-22°F to 122°F) |
| IDIOMAS SOPORTADOS | ENGLISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 54 |
| CARACTERÍSTICAS | INTERNET, EMAIL, FTP, VoIP, VIDEO STREAMING, ANDROID COMPATIBLE, iOS COMPATIBLE |
| CERTIFICACIONES | FCC |
| LONGITUD | 298.5 mm (11.75 in) |
| ANCHO | 259 mm (10.2 in) |
| PROFUNDIDAD | 38.5 mm (1.45 in) |
| PESO | 1.53 kg (3.37 lb) with Kickstand & 15m Cable |
What's included
What's Included:
Starlink Mini with Integrated WiFi
Kickstand
DC Power Cable (15 Meters / 49.2 feet)
Power Supply
Starlink Plug
Rental Rates
Starlink Rental Rates
| RENTAL DURATION | WITH 50 GB DATA | WITH UNLIMITED DATA |
|---|---|---|
| 30 DAY RENTAL | US$250.00 | US$495.00 |
| 60 DAY RENTAL | US$450.00 | US$825.00 |
| 90 DAY RENTAL | US$650.00 | US$1155.00 |
| 120 DAY RENTAL | US$850.00 | US$1495.00 |
| 150 DAY RENTAL | US$1050.00 | US$1825.00 |
| 180 DAY RENTAL | US$1250.00 | US$2145.00 |
| EXTRA RENTAL MONTH(S) | US$200.00 | US$350.00 |